Kako da razumete prezentacije i predavanja na engleskom – 8 saveta
Kako da bolje slušate i više razumete
- Ne budite snob.
Ne očekujte savršen engleski od osobe koja prezentuje. Ako primetite da izgovor ili gramatika nisu savršeni, nemojte dozvoliti da pomislite kako govornik nije dovoljno stručan. Ovo je česta predrasuda, i čim kod sebe uočite ovakvo razmišljanje treba da se zaustavite. U Vašem je interesu da razumete predavanje i nešto naučite. Nemojte sebi to uskratiti time što ćete se fokusirati na negativno, osuđivati i nervirati se zato što jezik nije savršen.
- Ne osuđujte govornika koji brzo priča zato što mu je engleski maternji jezik.
Česta primedba je da Englezi i Amerikanci pričaju prebrzo i koriste izraze koje ostali ne razumeju. Možda će Vam pomoći da ipak i ovakvim govornicima date šansu ako shvatite da nije u pitanju loša namera, već običan nedostatak govorničkog iskustva. Ne pokušavaju oni da Vas zastraše svojim jezikom, već koriste jezik i veštine koji su im na raspolaganju, i trude se da ostave dobar utisak na Vas. A zar to nije ono što svi radimo kada nešto prezentujemo? Dajte im šansu, i poslušajte narednih nekoliko saveta da izađete na kraj sa njihovom prezentacijom.
- Pripremite se.
Pročitajte ili poslušajte nešto o temi predavanja. Verovatno je da je predavač već nešto pisao, objavio, postovao o toj temi, i da se to može pronaći na internetu ili u dokumentima koji su Vam već dostupni. Naučite nekoliko ključnih termina pre prezentacije. Korisite ono što je napisano na slajdovima. Ako ništa drugo, pre prezentacije razmislite – na engleskom – šta već znate o temi, i na koja pitanja biste voleli da dobijete odgovore u prezentaciji.
- Stvarno imajte želju da slušate.
Dođite na prezentaciju odlučni da naučite bar tri (ili četiri, ili pet) stvari. Idealno je da to budu stvari povezane sa temom, ali mogu biti i neki dobri primeri, definicije, priče, izrazi, govorničke veštine ili čisto tehnički detalji.
- Odvojite lične preference od sadržaja prezentacije.
Možda Vam se ne sviđa boja glasa ili nešto u izgledu osobe koja prezentuje. Važno je da uočite izvor svoje nelagode, konstatujete ga, i zatim se fokusirate na prezentaciju. Dozvoljeno je, čak i poželjno, da krtitički razmišljate o sadržini, pa i da se ne slažete sa govornikom. Ali nemojte se u sebi raspravljati sa govornikom dok traje prezentacija – jer ćete propustiti da čujete nešto bitno. Čak i od antipatičnih i arogantnih predavača možete nešto naučiti; samo iskustvo slušanja nekog sa kim se ne slažete je nešto što možete iskoristiti u budućnosti.
- Pitajte se.
Pre i za vreme prezentacije razmišljajte o pitanjima koja Vas zanimaju u vezi sa temom. Kako ta pitanja glase na engleskom? Odlično je i da probate da predvidite šta će govornik reći; to će Vam pomoći da pažljivije slušate da biste proverili da li ste tačno predvideli.
- Obratite pažnju na putokaze.
To begin with; First of all; In the first part of this presentation | < najavljuju da će govornik da da kratak sadržaj prezentacije; sada najavljuje prvi deo |
I’ll then go on to; After this; Next | < dolazi druga stavka sadržaja |
Finally, I’ll; Finally I’d like to | <dolazi poslednja stavka u sadržaju |
However; On the other hand; Despite this | < najavljuju nešto što je u suprotnosti sa onim što je rečeno prethodno |
Such as; For example; For instance; To illustrate the point | < najavljuju primere za ono što je rečeno prethodno |
Especially; Most importantly; Let me stress that; I wish to point out; It is worth noting that; It is important to say; Perhaps the most interesting point is | < najavljuju važne informacije; sada pažljivo slušajte |
In other words; As I said previously; Put another way | < najavljuju ponavljanje informacija; ako ste nešto propustili ranije, sada je vreme da se dobro koncentrišete |
In short; In conclusion; To sum up; To wrap up | < najavljuju rezime prezentacije, odnosno ponavljanje najvažnije poruke ili akcionog koraka |
- Obavite retrospektivu.
Posle prezentacije razmislite o svom iskustvu kako bi sledeći put iskustvo bilo još bolje. Postavite sebi ova pitanja:
Šta je bilo dobro? Na primer, razumeli ste suštinu prezentacije, uspeli ste da ostanete fokusirani sve vreme, zapisali ste nekoliko ključnih podataka i termina.
Šta je moglo bolje? Na primer, niste razumeli jedan deo prezentacije jer ste se fokusirali na jednu reč koju niste razumeli i niste pažljivo slušali ostatak rečenice; setite se da sledeći put pustite nepoznatu reč i koncentrišete se na sve ostalo što razumete.
Šta je bilo najbolje? Na primer, odslušali ste celu prezentaciju na engleskom, naučili ste nešto novo, napravili ste korisne kontakte.